JEDEME NA CHVILKU PRYČ

Vážení zákazníci,
z důvodu dovolené budeme všechny e-shopové objednávky vyřizovat od 15.7.2024.
Děkujeme za pochopení a přejeme Vám krásné léto.


Honey metoda zpracování kávy 

Po mokrém a suchém zpracování je honey metoda třetí nejpopulárnější způsob zpracování kávových třešní.  

Je oblíbený díky malé spotřebě vody a nízké náročnosti na technické vybavení. Kávová zrna zpracovaná touto metodou mají velmi charakteristickou, sladkou chuť. Ačkoliv to název napovídá, nepoužívá se zde žádný med (anglicky honey).
Tento způsob zpracování je velmi podobný suché metodě. Rozdíl je v tom, že se zrna nechávají sušit s tenkou vrstvou dužiny, která je plná cukrů, a právě ta ve výsledku dodá zrnům medovou sladkost. 

Celý proces tedy probíhá tak, že se zralé kávové třešně posbírají z kávovníků a jsou přepraveny do centrální stanice. Zde se pomocí mechanického stroje odstraní svrchní část třešně - slupka a část dužiny. Vnitřní zrníčko kávy zůstává obaleno tenkou vrstvou lepivé, sladké dužiny a takto se zrna nechávají na speciálních postelích nebo betonových terasách. Záleží na zvyklostech v každé zemi. Probíhá proces fermentace, během kterého je třeba zrna často obracet a pečlivě hlídat, aby nezačala plesnivět. Právě během fermentace pektinů a cukrů v dužině získávají zrna jedinečné a chuťově velmi zajímavé vlastnosti. 

Během tohoto stádia se může zrno průměrné kvality proměnit v kávu nadstandardní chuti. Poté, co zrna dosáhnou požadované vlhkosti, se ještě pomocí mechanického stroje odstraní zbytky dužiny (v tomto kroku se opět šetří voda oproti promyté metodě zpracování) a zrna jsou připravena na svou další cestu. 


zpět nahoru