CHEMEX


Chemex patří k nejkrásnějším pomůckám na přípravu filtrované kávy a s jeho pomocí dokážete servírovat dokonalou kávu i pro větší návštěvu. Pomocí chemexu si nejenom připravíte excelentní kávu, ale zároveň vás každý den potěší svým přitažlivým vzhledem a svou čistotou. Snad v žádné jiné nádobě nevypadá káva tak dobře jako právě v chemexu. To potvrzuje i fakt, že ho naleznete v muzeích moderního umění po celém světě, a to dokonce i v New Yorku.


Jde o upravenou Erlenmeyerovu nádobu z borosilikátového skla, která má ale tvar přesýpacích hodin. Uprostřed je dřevěný prstenec, který je spojen koženým páskem. Chemex přišel na svět v roce 1941 díky německému vynálezci Dr. Peteru Schlumbohmovi. Jeho celoživotním cílem bylo dávat každodenním předmětům více funkčnosti, zjednodušit jejich používání a zároveň potěšit uživatele estetickým a atraktivním dojmem při používání. https://www.chemexcoffeemaker.com/gallery/album/history

Káva z chemexu  krásně čistou chuť a o něco jemnější tělo než V60. Příprava kávy je velmi podobná, rozdíl je hlavně v množství. Klasický chemex se vyrábí ve čtyřech velikost (3,6,8, a 10 šálků). 

Silnostěnné filtry stojí za opravdu velmi čistou, jasně definovanou chutí každého chemexu. Vyplatí se použít kvalitní, světle praženou výběrovou kávu, kde oceníte opravdu jemné tóny a chutě. Více o filtrech najdete níže.




VIDEO 


POSTUP PŘÍPRAVY 

  • Odvážíme si a pomeleme kávu. My použijeme 35 g kávy na 500 ml vody.
    Obecně bychom Vám doporučili dodržovat poměr 1g kávy:14 ml vody. S tímto poměrem si samozřejmě můžete hrát. Čím víc kávy použijete, tím bude káva silnější a naopak. Je to zcela na vašich preferencích, někomu může vyhovovat nižší, někomu vyšší gramáž.             
Doporučujeme poměr 1 g kávy : 14 ml vody. 
  • Na chemex doporučíme použít  originální papírový filtr. Je velmi silný a výborně se s ním pracuje. 
  • Filtr je speciálně poskládaný tak, že na jedné straně je pouze jedna vrstva a na druhé straně jsou vrstvy tři. Je důležité abyste tu trojitou stranu měli položenou u zobáčku chemexu, viz video a níže odstavec o filtrech.
  • Filtr opravdu důkladně propláchneme horkou vodou. Zároveň si tak nahřejeme chemex, horkou vodu následně vylejeme. 
  • Chemex položíme na váhu a do navlhčeného filtru vsypeme pomletou kávu. Váhu vynulujeme.
  • Zapneme stopky a současně začneme nalévat vodu na kávu. Pracujeme s vodou o teplotě 90-94 °C.


BLOOMING (nakvetnutí kávy)
  • Jde o to, aby se všechna káva dostala do kontaktu s vodou a káva tzv. nakvetla, probrala se. Všechnu kávu zalejeme minimálně dvojnásobným množstvím jako gramáž kávy, v našem případě tedy cca 60-70 ml. 
    Je důležité, aby blooming proběhl rychle (30 vteřin) a aby byla všechna káva namočená. 
  • Při bloomingu kávu promícháme lžičkou, abychom docílili rovnoměrného namočení kávy. Tak aby veškerá káva přišla do kontaktu s vodou. Blooming máme detailně ukázán ve videu, mrkněte :). 
  • Po bloomingu začneme postupně nalévat vodu. Zaléváme po větších dávkách než u V60, protože prostor kávy, kterou zaléváme je větší a my potřebujeme dostat do chemexu více vody za podobný čas. Vodu doléváme 3x-4x.  
  • Vodu naléváme krouživým pohybem od středu chemexu ven, tak abychom kávu vždy lehce rozvířili. Zároveň se snažíme kávu vodou shodit z boku chemexu do jejího centra. Na techniku nalévání se mrkněte do videa.
  • Vždy počkáme, až voda překape do spodní nádoby a poté nalejeme další várku. Opakujeme dolévání, dokud nemáme požadované množství. V našem případě potřebujeme celkem 500 ml vody.
  • Počkáme, až se všechna voda přefiltruje a máme hotovo.
  • Odděláme filtr a kávu můžeme servírovat přímo z chemexu.


CO BUDEME K PŘÍPRAVĚ POTŘEBOVAT 


JAKOU KÁVU VYBRAT PRO CHEMEX

Na přípravu doporučujeme světle praženou výběrovou arabiku. Pokud se v kávách nevyznáte, zkuste mrknou na náš článek o výběru vhodné kávy. U nás na eshopu hledejte světle pražené kávy s ikonkou přípravy na filtry. Pokud nechcete vybírat, mrkněte na náš degustační set káv na filtry. 3x 150g čerstvé kávy vhodné na filtry z naší aktuální nabídky. Tady opravdu objevíte bohaté chutě a vůně kávy.

Důrazně doporučujeme použít čerstvě praženou a čerstvě mletou kávu. 

Káva velmi krátce po pomletí začne ztrácet na čerstvosti, chuti, kvalitě i vůni. Nezachrání to bohužel žádný speciální obal. Nejlepší je si před přípravou pomlít zrovna tolik kávy, kolik potřebujeme. Odměnou vám bude výrazně lepší chuťový zážitek. 

Nebojte se kyselosti. Kávy na alternativních přípravách (filtrované kávy, džezva, moka konvička,... přípravy mimo espresso) chutnají úplně jinak než v kávovaru. Proto si můžete vychutnat i světle pražené kávy, které by Vám jinak mohly připadat kyselé. 


FILTRY U CHEMEXU

Filtr na chemex je svou strukturou velmi odlišný od běžně užívaných filtrů (V60, moccamaster, aeropress,...). Filtr je až 3x hustší než ostatní filtry. To má samozřejmě vliv na extrakci i na výslednou chuť. Filtr zachytí více prachových částic i olejů, a proto bude šálek kávy čistější a chuť jemnější.

Při nákupu filtrů si dejte pozor na jejich velikost, klasická velikost je pro chemex 6-10 šálku. 

U menších velikostí chemexu se používají filtry na 1-3 šálky.

Při přípravě vždy kontrolujte, aby byla mezera mezi filtrem a skleněným zobáčkem!

Díky hladkým stěnám chemexu se může stát, že se filtr nalepí na stěny a ucpe se.

Vzduch, který je ve spodní nádobě nebude mít cestu ven a vytvoří se podtlak. V takový moment se zastaví překapávání, což samozřejmě nechceme. Je nutné, aby mezi zobáčkem a filtrem byla mezera. Proto na stranu se zobáčkem pokládáme trojitou vrstvu filtru, snáze udrží tvar véčka a neprolomí se do zobáčku.

Jestliže se filtr přeci jen ucpe a nalepí se na kanálek, náprava je velice jednoduchá. Filtr v místě kanálku nadzvednete a tím ho uvolníte.


EXTRAKCE A HRUBOST MLETÍ

Kvůli silnějšímu filtru se zpomalí prokapávání kávy do nádoby a v chemexu navíc připravujeme velké množství kávy. Nechceme však, aby nám extrakce trvala příliš dlouho, káva by pak nebyla dobrá. Musíme na to tedy jinak:

  • Můžeme změnit styl nalévání. Vždy nalejeme větší množství vody a pořádně se snažíme při nalévání kávu rozvířit, aby se ve špičce chemexu neucpávala.
  • Taky můžete použít míchátko a kávu během filtrování lehce promíchat.
  • Můžeme použít hrubší mletí, tím ale bohužel také docílíme toho, že káva bude slabší. To se dá kompenzovat zvýšením gramáže kávy. 

My doporučujeme od každého trochu.

  • Používáme hrubší mletí než třeba u V60 nebo aeropressu, avšak vyvarujeme se opravdu hrubě mleté kávě. 
  •  Kávu doléváme po větších dávkách a opravdu řádně ji při dolévání rozvíříme. 
  •  Použitá gramáž kávy je na vašich preferencích, pokud vám poměr 1 g:14 ml přijde slabý, můžete gramáž samozřejmě zvednout. Je to o tom zkoušet a zjišťovat, co vyhovuje vašim chuťovým preferencím.


DALŠÍ TIPY PRO PŘÍPRAVU CHEMEXU

  • Filtry na chemex jsou hustší než ostatní filtry, proto při počátečním prolévání filtru použijte opravdu hodně vody. Zbavíme se tak nepříjemné papírové pachuti.
  • Při bloomingu si můžeme pomoci tím, že kávu promícháme, abychom docílili namočení celého množství kávy, viz video.
    Další variantou je udělat před zaléváním v kávě malý důlek (prstem, lžičkou, míchátkem,...). Jakoby kopírovat tvar chemexu a trochu si kávu na dně rozhodit do stran. Jakmile začneme nalévat vodu, tak se hned dostaneme ke spodní vrstvě mleté kávy. A máme jistotu, že je všechna káva namočená. 
  • Vodu naléváme krouživým pohybem od středu ven, tak abychom kávu vždy řádně rozvířili. Čím více kávu víříme, tím více se extrahuje. Dávejte si pozor, aby Vám nezůstávalo moc kávy po stranách filtru, taková káva by se nelouhovala a vy tím přicházíte o celkový potenciál extrakce. Vždy se snažíme o rovnoměrnou extrakci. Chce to trochu praxe a opravdu užitečná je v tomto ohledu konvice na vodu s tenkou hubící, jakou vidíte ve videu.
  • Po posledním nalití vody můžeme s chemexem lehce zatřást. Tím se vyrovná hladina namočené kávy a voda bude skrz ni prokapávat rovnoměrně. 
  •  Nebojte se lehce přesáhnout celkový čase extrakce. Samozřejmě ideální je, když se vlezete do čtyř minut, ale pokud lehce přesáhnete, nic se nestane. 
  •  Chemex stačí po použití umýt horkou vodou, opět nedoporučujeme používat chemická čistidla. Dřevěná rukojeť je jedna z nejhezčích částí celého chemexu, bohužel dřevo časem ztratí na své kráse. Ale pokud jste jen trošku manuálně zdatnější, tak se dá dřevo znovu nalakovat (bezbarvým!) lakem. Rukojeť jednoduše rozvážete i s korálkem, na skle není přilepená. 
  •  Vyrábí se i kovové filtry na chemex, pokud vám z nějakého důvodu nevyhovuje používat ty papírové (jejich vyšší cena, neustále používání nových filtrů,..). Pokud použijete kovové filtry, počítejte s tím, že to ovlivní chuť nápoje. Do kávy se samozřejmě dostanou i oleje a prachové částečky z mleté kávy, takže šálek kávy nikdy nebude tak čistý.




Zajímá Vás více alternativní příprava kávy? 


zpět nahoru