CLEVER DRIPPER, CHYTRÁČEK


Přípravu s clever dripperem zvládne opravdu každý, i úplný začátečník. Oblíbíte si jej i v práci, kde se třeba přípravě kávy nemůžete tolik věnovat. Výsledná káva je kombinací louhované a překapávané kávy a z každého si bere to nejlepší. Připravíte i dva menší šálky čisté kávy, bez kávové sedliny. Dobrá volba pro zaryté příznivce českého turka. 



Clever dripper (chytráček) pochází z dílny tchaj-wanské firmy ABID Co (Absolutely Best Idea Development Company) a vedle ostatních alternativních příprav (french press, V60, moka konvička, ...) je nováčkem, na trh byl uveden v roce 2010.
A proč chytráček? Vychytávka je v patentovaném ventilu, který se uvolní až ve chvíli, kdy clever dripper položíte na hrneček/dekanter. Do té doby se káva louhuje v dripperu. Z french pressu si bere jednoduchou přípravu kávy se silnějším tělem a z V60 čistý šálek bez kávové sedliny. 


Vedle jednoduchosti přípravy má clever dripper i další výhody. Je to nízká pořizovací cena, odolnost materiálu (vyrábí se z plastu bez použití BPA) a zejména výborná káva s minimem úsilí. Na rozdíl od překapávaných káv, kde pomletou kávu neustále zaléváme novou vodu (kvůli tomu je důležité kávu zalévat rovnoměrně), u chytráčku se všechna káva louhuje s vodou po celou dobu přípravy. To znamená, že se mletá káva dostává do kontaktu s vodou rovnoměrně a není tak podstatné jakým způsobem kávu zalejeme. Proto na přípravu nepotřebujete konvici s husím krkem. Někoho může odradit plast a nutnost použití filtrů. Do clever dripperu se hodí papírové filtry Moccamaster vel. 4. Díky papírovému filtru si však vychutnáte čistý šálek s minimem kávové sedliny (známe třeba z french pressu). 


VIDEO 


POSTUP PŘÍPRAVY 

  • Odvážíme si a pomeleme kávu. My použijeme 22 g kávy na 300 ml vody.
    Obecně bychom Vám doporučili dodržovat poměr 1g kávy:14 ml vody. S tímto poměrem si samozřejmě můžete hrát. Čím víc kávy použijete, tím bude káva silnější a naopak. Je to zcela na vašich preferencích, někomu může vyhovovat nižší, někomu vyšší gramáž.             
Doporučujeme poměr 1 g kávy : 14 ml vody. 
  • Papírový filtru vložíme do dripperu a celý jej prolejeme horkou vodou. Tím si zároveň dripper nahřejeme. 
  • Posazením clever dripperu na hrneček/dekanter uvolníme ventil a vodu necháme protéct pryč. Dokud chytráček nepoložíme na hrneček, ventil zůstane uzavřený a voda (případně později káva) nebude nikam odtékat.
  • Položíme na váhu, vsypeme čerstvě pomletou kávu a váhu vynulujeme. 
  • Začneme nalévat vodu o teplotě 90-94 °C a současně zapneme stopky.
BLOOMING (nakvetnutí kávy)
  • Jde o to, aby se všechna káva dostala do kontaktu s vodou a káva tzv. nakvetla, probrala se. Všechnu kávu zalejeme minimálně dvojnásobným množstvím jako gramáž kávy, v našem případě tedy cca 50 ml. Je důležité, aby blooming proběhl rychle (30 vteřin) a aby byla všechna káva namočená.
    Kávu během bloomingu důkladně promíchejte lžičkou, aby se opravdu dokonale namočila. Tak zajistíme, že se káva bude louhovat rovnoměrně a nevznikne nám skrytá bublina se suchou kávou. Blooming máme velmi detailně ukázán ve videu, mrkněte :). 
  • Po cca 30 vteřinách, kdy probíhal blooming, dolejeme zbytek vody (celkem 300 ml).
  • Zakryjeme víčkem, aby nám neunikalo teplo.
  • V čase 1.45 rozhrneme krustu, která se vytvořila na povrchu, a lehce promícháme.
  • V čase 2.45 posadíme na decanter na hrneček/dekanter, tím uvolníme ventil a necháme kávu protéct.
  • Káva protéká přes filtr poměrně dlouhou dobu (počítejte cca 1 minutu), ve výsledku tedy budeme mít cca 300 ml kávy s extrakcí pod 4 minuty.
  • Jakmile máme kávu přefiltrovanou, použitý filtr vyhodíme a clever dripper důkladně opláchneme horkou vodou.


CO BUDEME K PŘÍPRAVĚ POTŘEBOVAT 


JAKOU KÁVU VYBRAT PRO CLEVER DRIPPER

Odpověď není úplně jednoduchá. Pro chytráček můžete zvolit jakýkoliv stupeň pražení: světle, středně i tmavě pražené kávy. Každá káva má něco do sebe a každému bude chutnat malinko jinak. Světle pražené kávy budou mít svěží chuť, výraznější aciditu a ovocné tóny. Středně pražené kávy jsou velmi variabilní a různorodé. Mohou být ovocné, dřevnaté, sladké, oříškové,... Je třeba vyzkoušet. Tmavě pražené kávy budou mít silnější, výraznější tělo i hořkost a tóny čokolády, oříšků, karamelu,... U clever dripperu nic není špatně a můžete na něm vyzkoušet opravdu bohatou škálu káv. 

Pokud nechcete složitě vybírat, mrkněte na degustační sadu káv. Najdete zde průřez naší nabídkou, 3 druhy kávy po 150 g-světle, středně i tmavě praženou a můžete vyzkoušet, který typ kávy Vám bude na chytráček vyhovovat. 

Důrazně doporučujeme použít čerstvě praženou a čerstvě mletou kávu. 

Káva velmi krátce po pomletí začne ztrácet na čerstvosti, chuti, kvalitě i vůni. Nezachrání to bohužel žádný speciální obal. Nejlepší je si před přípravou pomlít zrovna tolik kávy, kolik potřebujeme. Odměnou vám bude výrazně lepší chuťový zážitek. 


JAKOU POUŽÍT HRUBOST MLETÍ? 

Další velkou výhodou clever dripperu je, že se nemusíte příliš trápit se správnou hrubostí mletí. Můžeme použít poměrně širokou škálu a zároveň pozorovat, jak nám hrubost mletí ovlivní chuť kávy. Čím jemnější mletí použijeme, tím bude mít káva silnější tělo a plnější chuť. Také ale čím jemnější mletí, tím déle bude káva překapávat. Proto bychom nemleli o moc jemněji, než na V60. Při příliš jemném mletí se může stát, že ke konci káva vůbec nebude překapávat nebo jen opravdu pomalu, prostě se filtr ucpe. Zkoušejte tedy od hrubého (french press) po střední mletí (V60). 


DALŠÍ TIPY PRO PŘÍPRAVU CLEVER DRIPPERU

  • Po nějaké době louhování se nám na hladině vytvoří krusta kávy, tu chceme rozbít a kávu rozvířit. Kdybychom to neudělali, tak se nám mezi krustou a spodní vrstvou kávy vytvoří prostor, kde se louhuje pouze prachová část kávy s vodou a mletá káva zůstane zapouzdřená. My naopak chceme, aby se káva rovnoměrně louhovala, a proto je potřeba kávu promíchat.  
  • V balení s clever dripperem najdete ještě i víčko a podšálek. Víčko používáme, aby při louhování káva zbytečně nechladla. A podšálek doporučujeme použít, aby se vám nenamočila váha. Nic z toho však není nutné.
  • Nebojte se kávu pořádně promíchat, a to při bloomingu i při dolévání. Čím více budete kávu vířit, tím více se vám vylouhuje. 
  • Zkoušet a experimentovat. Nebojte se měnit různé proměnné: hrubost mletí, množství kávy, dobu extrakce, teplotu vody, atd… Ale doporučujeme vždy změnit jen jednu proměnnou, abyste věděli, jakým způsobem jste změny v chuti dosáhli a jak Vám daná změna vyhovuje.
  • Káva je z 98 % voda. Dejte si záležet na kvalitě vody. Pokud Vám z kohoutku nevyhovuje, zkuste vodu přefiltrovat, nebo kupte třeba balenou, kojeneckou vodu. 
  • Clever dripper neumývejte chemickými čistidly (jar, pur, cif, apod.), úplně stačí dripper po použití opláchnout horkou vodou. 
  • Papírové filtry, které používáme, mají zarovnanou spodní hranu, dají se běžně sehnat v obchodech. 


Zajímá Vás více alternativní příprava kávy? 


zpět nahoru