FILTROVANÁ KÁVA V60 DRIP DECANTER

Vychutnáte si rádi filtrovanou kávu z V60, ale omezuje Vás její malý objem? Přesně pro Vás je tady drip dekantér z japonské dílny Hario, který využijete, pokud připravujete tuto oblíbenou kávu pro více lidí. Při jedné přípravě získáte až 600 ml vynikající kávy. Lákavý je také krásný vzhled této pomůcky.


Princip přípravy této kávy vychází z klasického Haria V60. Pokud se chcete dozvědět více o této tradiční přípravě, máme pro Vás celý článek s videem i pro úplné začátečníky a spoustou dalších informací. 

Dekantér se skládá ze tří částí: samotný dekantér je skleněný, do vrchní části vkládáme plastový držák na filtry, který má stejné drážkování jako V60. Používáme klasické filtry jako na V60, velikosti 02. Silikonový pásek černé barvy slouží k pohodlnému držení dekantéru, nemusíte se bát, že se o nahřáté sklo popálíte. 

Obrovská výhoda je velikost, v dekantéru si můžete připravit až 600 ml lahodného nápoje. Ale zároveň se dá použít jako klasická V60, tzn., že na ní uvaříte i menší množství kávy.

HLEDÁTE KLASICKÉ HARIO V60? ZDE NAJDETE VIDEO A ČLÁNEK


NA HARIO DEKANTÉR POTŘEBUJETE TYTO FILTRY


VIDEO


POSTUP PŘÍPRAVY

  • Odvážíme si a pomeleme kávu. Kávu si odvážíme podle toho, kolik si jí chceme připravit. Například pokud chci šálek o 250 ml tak použiji 17-18 g kávy, na 600 ml použijeme cca 42 g kávy.
    Obecně bychom Vám doporučili dodržovat poměr 1 g kávy:14 ml vody. S tímto poměrem si samozřejmě můžete hrát. Čím víc kávy použijete, tím bude káva silnější a naopak. Je to zcela na vašich preferencích, někomu může vyhovovat nižší, někomu vyšší gramáž.                                                                                             
Doporučujeme poměr 1 g kávy : 14 ml vody. 
  • Zalomíme papírový filtr, vložíme ho do dripperu a prolijeme ho horkou vodou. Tím se zbavíme papírové chuti filtru a nahřejeme dekantér.
  • Vodu vylejeme.
  • Dekantér postavíme na váhu a do navlhčeného filtru vsypeme pomletou kávu. 
  • Zapneme stopky a současně začneme nalévat vodu na kávu. Pracujeme s vodou o teplotě 93-94 °C.
BLOOMING (nakvetnutí kávy)
  • Jde o to, aby se všechna káva dostala do kontaktu s vodou a káva tzv. nakvetla, probrala se. Všechnu kávu zalejeme minimálně dvojnásobným množstvím jako gramáž kávy, kterou máme v dripperu. Na 17 g kávy potřebujeme cca 35 ml vody, na 42 g kávy 80 ml vody, atp. Během této doby můžete vidět, jak čerstvě mletá káva reaguje s horkou vodou. Je důležité, aby blooming proběhl rychle (30 vteřin) a aby byla všechna káva namočená. Pokud se vám nedaří vodu nalévat rovnoměrně, můžete ji lehce promíchat lžičkou. Tak aby veškerá káva přišla do kontaktu s vodou.
  • Po bloomingu (30 vteřin) začneme postupně nalévat vodu po menších dávkách, cca 50 ml.
  • Vodu naléváme krouživým pohybem od středu ven, tak abychom kávu vždy lehce rozvířili. Zároveň se snažíme kávu vodou shodit z boku do středu. Na techniku nalévání se mrkněte do videa.
  • Vždy počkáme, až voda překape do spodní nádoby dekantéru a poté nalejeme další várku. Opakujeme dolévání, dokud nemáme požadované množství. 
  • Jakmile máme kávu překapanou, odděláme plastový dripper a kávu můžeme servírovat přímo z dekantéru.


CO BUDEME POTŘEBOVAT? 

  • Hario V60 dekantér.
  • Filtry na V60, velikost 02.
  • Konvice na vodu - doporučujeme s úzkou, nalévací hubicí. U přípravy V60 opravdu oceníte. Může udělat rozdíl mezi průměrnou a vynikající kávou. Existují konvice, které mají integrovaný teploměr.
  • Teploměr na vodu.
  • Váha. Nejlépe s přesností na 0,1 g a plochou na položení dekantéru. Máme také váhy s integrovanými stopkami. Zároveň vážíte i měříte čas. 
  • Stopky. 
  • Mlýnek. Nejlépe kvalitní. 
  • Čerstvě pražená kávavíce info níže.


JAKOU KÁVU VYBRAT?  

Na přípravu doporučujeme světle praženou výběrovou arabiku. Pokud se v kávách nevyznáte, zkuste mrknou na náš  článek o výběru vhodné kávy.  U nás na eshopu hledejte světle pražené kávy s ikonkou přípravy na filtry. Pokud nechcete vybírat, mrkněte na náš degustační set káv na filtry. 3x 150g čerstvé kávy vhodné na filtry z naší aktuální nabídky. Tady opravdu objevíte bohaté chutě a vůně kávy.

Důrazně doporučujeme použít čerstvě praženou a čerstvě mletou kávu. 

Káva velmi krátce po pomletí začne ztrácet na čerstvosti, chuti, kvalitě i vůni. Nezachrání to bohužel žádný speciální obal. Nejlepší je si před přípravou pomlít zrovna tolik kávy, kolik potřebujeme. Odměnou vám bude výrazně lepší chuťový zážitek. 


JAKOU POUŽÍT HRUBOST MLETÍ? 

Na tuto přípravu doporučujeme použít hruběji pomletou kávu, nejlépe bychom připodobnili k hrubosti krupice nebo písku. Jestli jste zvolili správnou hrubost mletí poznáte velmi jednoduše okem podle toho, jak se káva louhuje.

Na začátek zkuste mít kávu hotovou v čase 2-4 minuty. Vyzkoušejte, jak vám bude chuťově vyhovovat. Při další přípravě můžete hrubost mletí upravit a vyzkoušet rozdíl. 

Pokud se V60 ucpává a káva vypadá při extrakci jako mazlavé bláto, tak máte příliš jemné mletí. Káva se bude louhovat dlouho a bude přeextrahovaná, její chuť bude hořká a příliš silná. Čas extrakce bude přes 4 minuty. Zkuste příště hrubější mletí.

Naopak pokud máte pocit, že voda přes V60 příliš rychle prokapává a řádně se nelouhuje, tak máte mletí příliš hrubé. Káva bude podextrahovaná, její chuť bude nevýrazná a bez těla. Čas extrakce bude pod 2 minuty. Příště vyzkoušejte jemnější mletí. 

 

Příliš dlouhá extrakce = příliš jemné mletí - káva bude hořká, silná, bude svírat jazyk.   Příliš krátká extrakce = příliš hrubé mletí - káva bude mít planou, nevýraznou chuť, bude nepříjemně nakyslá a bez těla. 


DALŠÍ TIPY PRO PŘÍPRAVU

  • Po nasypání kávy do dekantéru si můžeme ještě v nenamočené mleté kávě udělat prstem/míchátkem důlek. Jakoby kopírovat tvar véčka a trochu si kávu ve špičce dripperu rozhodit do stran. Jakmile začneme nalévat vodu na kávu tak se hned dostaneme ke spodní vrstvě kávy. A máme jistotu, že je všechna káva hned namočená. Doporučujeme zejména u větších gramáží kávy.
  • Vodu naléváme krouživým pohybem od středu dripperu ven, tak abychom kávu vždy lehce rozvířili. Čím více kávu víříme tím více se vyextrahuje. 
  • Zároveň se snažíme kávu vodou shodit z boku V60 do jejího centra. Pokud by nám káva zůstávala na stěnách V60 a ne v jejím centru, tak by se některé části louhovali více a některé méně. Vždy se snažíme o rovnoměrnou extrakci. Chce to trochu praxe a opravdu užitečná je v tomto ohledu konvice na vodu s tenkou hubící, jakou vidíte ve videu. 
  • To, jakým způsobem kávu zaléváte, velmi ovlivní její chuť. 
  • Dívejte se, jak káva reaguje. Hledejte různé cesty, jak kávu zalévat-proud vody, výška z jaké kávu zaléváme, intervaly mezi doléváním, … Doporučujeme vždy změnit jen jednu proměnnou (gramáž kávy, teplota vody, hrubost mletí,..), abyste věděli jakým způsobem jste dosáhli změny chuti.

A asi nejlepší tip, co Vám můžeme dát: 


Zajímají Vás další alternativní přípravy kávy?


zpět nahoru