AEROPRESS


Atypický vzhled aeropressu může být pro někoho zastrašující, ale nejde o žádná kouzla, nenechte se mýlit. Aeropress je relativně nová pomůcka na přípravu filtrované kávy, která si velmi rychle získala oblibu po celém světě. Zejména kvůli vynikající chuti kávy, nízké pořizovací ceně a jednoduché přípravě. 


Aeropress byl vyvinut v roce 2004 Alanem Adlerem, prezidentem společnosti Aerobie vyrábějící aerodynamické hračky. Aeropress sestává ze dvou plastových válců a sítka. Při přípravě se používají buď papírové nebo kovové filtry. Každý má své výhody a nevýhody a ovlivňují výslednou chuť kávy. Více se dočtete níže. Kouzlo aeropressu spočívá také v tom, že z něj jde připravit kávu opravdu na mnoho různých způsobů a najdete nepřeberné množství receptur. Mezi základní postupy patří klasická a invertní metoda. 

V našem videu používáme invertní metodu a papírový filtr, postup je ukázán do detailu a je vhodný i pro úplné začátečníky. Tak pojďme na to!



VIDEO 


POSTUP PŘÍPRAVY 

  • Odvážíme si a pomeleme kávu. My použijeme 14 g kávy na 200 ml vody.
    Obecně bychom Vám doporučili dodržovat poměr 1g kávy:14 ml vody. S tímto poměrem si samozřejmě můžete hrát. Čím víc kávy použijete, tím bude káva silnější a naopak. Je to zcela na vašich preferencích, někomu může vyhovovat nižší, někomu vyšší gramáž.             
Doporučujeme poměr 1 g kávy : 14 ml vody. 
  • Papírový filtr vložíme do plastového sítka a prolejeme jej horkou vodou. Horkou vodou nahřejeme i aeropress. (Horkou vodu poté vylejeme.)
  • Položíme aeropress na váhu, vsypeme kávu.
  • Váhu vynulujeme a začneme nalévat vodu o teplotě 90-94 °C. Současně zapneme stopky.


BLOOMING (nakvetnutí kávy)
  • Jde o to, aby se všechna káva dostala do kontaktu s vodou a káva tzv. nakvetla, probrala se. Všechnu kávu zalejeme minimálně dvojnásobným množstvím jako gramáž kávy, v našem případě tedy cca 30 ml. Je důležité, aby blooming proběhl rychle (30 vteřin) a aby byla všechna káva namočená.
    Kávu během bloomingu důkladně promíchejte lžičkou, aby se opravdu dokonale namočila. Tak zajistíme, že se káva bude louhovat rovnoměrně a nevznikne nám bublina se suchou kávou. Blooming máme detailně ukázán ve videu, mrkněte :). 
  • Po cca 30 vteřinách, kdy probíhal blooming, dolejeme vodu do plna ( celkem cca 200 ml) a znovu zamícháme.
  • Zakryjeme sítkem (i s filtrem), aby nám neunikalo teplo. Důkladně sítko utáhneme, aby dobře těsnilo. Jinak vám při extrakci bude káva protékat prostorem kolem sítka.  
  • Sundáme aeropress z váhy. Netlačte na aeropress na váze! Mohla by se poškodit. 
  • V čase 1.30 přetočíme celý aeropress, položíme jej sítkem na hrnek a stlačíme kávu. Na píst vytváříme souvislý, plynulý tlak, nejde o rychlost, pohyb je spíše pomalý. Opět odkážeme na video, kde je proces detailně ukázán.
  • Netlačíme až do konce. Pěnu, která je na povrchu necháme v aeropressu. Tzn. jakmile uslyšíme syčivý zvuk, přestaneme tlačit.
  • Jakmile máme kávu hotovou, stačí jen otevřít sítko, vytlačit puk z aeropressu a opláchnout jej důkladně vodou.


CO BUDEME K PŘÍPRAVĚ POTŘEBOVAT 


JAKOU KÁVU VYBRAT PRO AEROPRESS

Na přípravu doporučujeme světle praženou výběrovou arabiku. Pokud se v kávách nevyznáte, zkuste mrknou na náš článek o výběru vhodné kávy. U nás na eshopu  hledejte světle pražené kávy s ikonkou přípravy na filtry. Pokud nechcete vybírat, mrkněte na náš degustační set káv na filtry. 3x 150g čerstvé kávy vhodné na filtry z naší aktuální nabídky. Tady opravdu objevíte bohaté chutě a vůně kávy.

Důrazně doporučujeme použít čerstvě praženou a čerstvě mletou kávu. 

Káva velmi krátce po pomletí začne ztrácet na čerstvosti, chuti, kvalitě i vůni. Nezachrání to bohužel žádný speciální obal. Nejlepší je si před přípravou pomlít zrovna tolik kávy, kolik potřebujeme. Odměnou vám bude výrazně lepší chuťový zážitek. 

Nebojte se kyselosti. Kávy na alternativních přípravách (filtrované kávy, džezva, moka konvička,... přípravy mimo espresso) chutnají úplně jinak než v kávovaru. Proto si můžete vychutnat i světle pražené kávy, které by Vám jinak mohly připadat kyselé. Káva z  aeropressu je navíc opravdu jemná a nemá příliš silné tělo, můžete zde krásně ochutnat zajímavé tóny kvalitní výběrové kávy.


JAKOU POUŽÍT HRUBOST MLETÍ? 

Použijeme středně hrubé mletí. Když kávu pomelete příliš jemně, tak se píst při protlačení ucpe a bude velmi těžké kávu stlačit dolů. Pokud použijte příliš hrubé mletí, káva bude podextrahovaná, bude mít planou chuť s nepříjemnou kyselinou.


PAPÍROVÉ VS KOVOVÉ FILTRY

Na přípravu můžete použit i kovové filtry, díky kterým se do kávy vylouhují i oleje, které se v kávě přirozeně vyskytují a díky kterým má káva silnější a plnější tělo. Další výhoda je, že je můžete používat donekonečna (nebo dokud jej nezlomíte :D)A samozřejmě je to trochu víc eko 😉.

Na druhou stranu papírový filtr vám oleje zachytí a výsledná chuť je čistější a lehčí. Mezi plastovým držákem a papírovým filtrem vzniká menší mezera, a tak se do šálku může dostat prachová sedlina z vylouhované kávy. Ta si ale sedne na dno hrnečku a tak vás při pití kávy tolik neobtěžuje. Je to ale hodně individuální, někomu to nevyhovuje a tak při přípravě dokonce používá dva kusy papírových filtrů najednou.

Opět je potřeba vyzkoušet, která varianta je pro vás ta pravá.

DALŠÍ TIPY PRO PŘÍPRAVU AEROPRESSU

  • Když na začátku proléváte papírový filtr, vložte jej do sítka a ten položte na hrneček. Už se nám mockrát stalo, že jsme drželi filtr v ruce a spálili jsme se.
  • Také doporučujeme aeropress stláčet do pevnější nádoby (hrnek, nerezová konvička,..). Při větší síle by se mohlo stát, že spodní nádobu (zejména třeba tenčí sklo) poškodíte a můžete se popálit.
  • Než aeropress otočíte a začneme stláčet kávu, doporučujeme s aeropressem lehce zavířit/srovnat hladinu. Občas se může stát, že se namočená káva přilepí ke gumovému těsnění. Tím, že s aeropressem lehce zatřesete, kávu a vodu ještě lehce promícháte a nepřilepí se na dno.
  • Aeropress neumývejte chemickými čistidly (jar, pur, cif, apod.), bohatě stačí aeropress po použití opláchnout horkou vodou. 
  • S aeropressem je radost připravovat kávu, existuje mnoho různých receptur a všechno se nám sem nevleze. Takže další tipy a ještě více informací Vám přineseme v dalším, samostatném článku.


A asi nejlepší tip, co Vám můžeme dát: 


Zajímá Vás více alternativní příprava kávy? 


zpět nahoru