Jak vzniká káva bez kofeinu?
Zhruba 10 % zkonzumované kávy na celém světě tvoří káva bez kofeinu. Často ji pijí lidé kvůli zdravotním problémům, budoucí a čerstvé maminky nebo přijde chuť na kávu pozdě večer. Víte, jak ale káva bez kofeinu vlastně vzniká? A na co si dát u jejího výběru pozor? Mrkněte na náš souhrn informací o kávě bez kofeinu.
Kofein je přirozenou součástí kávových třešní, větší množství ho najdeme v robustě než v arabice. Jedná se o nejrozšířenější alkaloid s povzbuzujícími účinky na světě. Jeho konzumace není legislativou nijak omezována.
V různých situacích si kofein nemůžeme nebo nechceme dopřát, ale zároveň se nechceme vzdát okouzlující chutě a vůně tohoto nápoje. V takovém případě můžeme sáhnout po bezkofeinové variantě (v angličtině používaný název decaf). Kofein se z kávových zrn odstraňuje před pražením nebo před mletím, dokud jsou zrna zelená. Způsobů odstranění je několik, my se dnes podíváme na 3 nejrozšířenější metody.
1. Švýcarská vodní metoda
Ke kávovým zrnům je tento způsob velmi šetrný a nikdy se během něj nepoužívají žádné chemikálie. Aby byl ze zelených zrn odstraněn kofein, namáčejí se zrna v horké vodě a páře po dobu několika hodin. Na vodu se naváže nejen kofein, ale i ostatní aromatické látky a oleje, které tvoří tolik vyhledávanou chuť a vůni kávy. Aktivní uhlíkové filtry zachytí kofein a ostatní látky (oleje, aromata) nasáknou zpět do kávových zrn. Často zmiňovaná nevýhoda této metody je, že je výsledná káva méně aromatická a nemá tak výraznou chuť. Doporučuje se tedy zejména pro arabiku (která má sama o sobě více rozmanitou chuť a vůni) než pro robustu. V porovnání s ostatními procesy je tento způsob odstranění kofeinu opravdu šetrný a nemusíme se bát chemické pachuti, kterou v bezkofeinové kávě často cítíme. Zůstatek kofeinu u této metody je opravdu velmi nízký, kolem 0,1 %.
2. Evropská metoda
Nejrozšířenější metoda odstranění kofeinu, během níž se používá rozpouštědlo methylenchlorid. Kávová zrna jsou i v tomto případě namáčena ve vodě, kde se kofein přirozeně ze zrn uvolňuje. Naváže se právě na methylenchlorid a ostatní látky zůstávají během tohoto procesu zůstávají nedotčeny. K proplachování zrn dochází opakovaně, dokud se ze zrn nedostane požadované množství kofeinu (obvykle je odstraněno kolem 97 %). Výhodou této metody je, že rozpouštědlo se zaměří přímo jen na kofein a ostatní aromatické látky a oleje zůstávají nedotčeny. Káva si tak zachovává velkou část své původní chuti a vůně. Nevýhodou pak je, že ve výsledném šálku kávy můžeme cítit lehký chemický nádech
3. Metoda CO2
Tato metoda vyžaduje poměrně vysoké náklady a složitou technologii. Využívá se obvykle pro velmi velké objemy kávy, jejichž vstupní kvalita není vždy příliš dobrá. Kávová zrna se namáčejí v obrovských kádích s vodou, do které se kofein uvolňuje. Následně se pod velmi vysokým tlakem vystaví oxidu uhličitému, na který se kofein naváže. Výhodou této metody je možnost opakovaného využití CO2 a káva s dobrými chuťovými vlastnostmi.
Jakou bezkofeinovou kávu můžete zakoupit u nás?
V naší nabídce najdete 100 % arabicu bez kofeinu z Kolumbie. Kofein byl u této kávy odstraněn pomocí Švýcarské vodní metody. Tato káva je tmavě pražená, se silným tělem a hořko-čokoládovými tóny. Acidita je zde minimální a doporučili bychom ji do kávovaru na přípravu espressa. Pěkně se také vyjímá v kávách s mlékem.
Níže jsme pro srovnání vyfotili zelené zrno naší normální Kolumbie a Kolumbie bez kofeinu. Rozdíl je patrný na první pohled. Vpravo je potom srovnání "zeleného" a upraženého zrna bezkofeinové Kolumbie.
Velmi zajímavou alternativou k pití kávy je tzv. cascara. Cascara jsou kávové slupky, které se získávají na plantážích během zpracování kávy. Tyto vysušené slupky se dají použít na přípravu horkých i studených nápojů, podobně jako třeba čaj. Chuť je velmi zajímavá a využití poměrně široké. Je velká škoda, že nám legislativa EU v současné době neumožňuje cascaru legálně prodávat. Údajně je to kvůli nedostatečnému výzkumu a neznámému dopadu na lidské zdraví. Dalším důvodem je možná i to, že není lehké cascaru zaškatulkovat – je to káva nebo čaj? Inu, třeba se situace v budoucnu změní a my budeme moci cascaru opět prodávat. O cascaře a možnostech jejího použití chystáme do budoucna samostatný článek.