SKLADOVÁNÍ KÁVY 


Skladování kávy není žádná věda, ale protože mezi lidmi koluje spousta "zaručených rad", pojďme se dnes podívat na to, jak u zrnkové kávy zachovat co nejdéle nejlepší chuť a vůni. 


CO VŠE OVLIVNÍ KÁVU PŘI SKLADOVÁNÍ? 


  • MLETÁ VS ZRNKOVÁ KÁVA
  • SVĚTLO A VZDUCH 
  • VÝKYVY TEPLOT, VLHKOST
  • RADĚJI MÉNĚ A ČASTĚJI 



MLETÁ VS ZRNKOVÁ KÁVA

"Kávu si pomelte až těsně před přípravou a jen v takovém množství, které ihned spotřebujete"
Hario Skerton Plus

Vždy doporučujeme si kávu zakoupit zrnkovou a pomlít ji těsně před přípravou. Ano, dá to nějakou práci, ale rozdíl v kvalitě kávy bude velmi výrazný a můžete si z toho vytvořit krásný rituál. Pomoci Vám mohou kvalitní mlýnky s nastavitelnou hrubostí mletí a dobrými kameny, které kávu rovnoměrně melou, ne drtí. Nezapomeňte Vaše mlýnky pravidelně čistit a jednou za čas jim dopřát nové kameny.



Odvažte a pomelte pouze takové množství kávy, které ihned spotřebuje. Pomletá káva bohužel ihned začne oxidovat a ztrácí na kvalitě, ideálně byste ji měli spotřebovat do 15 minut. 


SVĚTLO A VZDUCH

Kávu skladujte v nádobě bez přístupu světla a vzduchu. 
Skladovani Kavy Chyby Mr  Coffee

Aby si Vaše káva zachovala všechny dokonalé chuťové vlastnosti, zamezte přístupu vzduchu a světla. Dokonale fungují naše sáčky, ve kterých kávu zakoupíte. Díky zipu jsou opakovaně uzavíratelné, nepropustí světlo a navíc díky speciálnímu ventilu dovolují kávě "dýchat". Káva po upražení přirozeně uvolňuje CO2, který se díky ventilu dostane ven. Zároveň ale nepropustí vzduch do sáčku a Vaše káva vydrží krásně čerstvá. Pokud tedy v obchodě uvidíte kávu v nafouknutém obalu, vyhněte se jí. Tato káva pravděpodobně stála někde dlouho ve skladu, v sáčku bez ventilu se nahromadil CO2 a taková káva nebude žádná hitparáda. 
Pokud využíváte různé dózy nebo nádoby, ideální jsou vakuově uzavřené. Pokud máte třeba průhlednou skleněnou nádobu, uložte ji na tmavé místo, př. do spíže.


VÝKYVY TEPLOT A VLHKOST

Neskladujte kávu v lednici. 

Zrnková káva má ráda stabilní teploty. Nesvědčí ji příliš vysoké teploty a určitě ne přímé slunce, které může způsobit uvolňování olejů na povrch zrnka. Pozor si tedy dejte třeba během léta a nenechejte sáček z kávou ležet v rozpáleném autě. 

Rozšířeným mýtem je skladování kávy v lednici, kde vám prý zaručeně vydrží čerstvá. Opravdu nevydrží. V lednici dochází k častým změnám teploty (každé otevření dveří) a střídání vlhkosti. Navíc je v lednici většinou hodně aromatických potravin, jejichž pachy na sebe káva ráda váže. Dá se tedy říct, že je to pro kávu to nejhorší prostředí. V momentě, kdy kávu z lednice vytáhnete a jdete si ji připravit, orosí se a začne pohlcovat vlhkost. V horším případě Vám může i zplesnivět. Káva a vlhkost prostě nejde dohromady. Totéž platí i pro mrazáky. 


RADĚJI MÉNĚ A ČASTĚJI 


Vždy doporučujeme kávu kupovat po menším množství a raději častěji. Pokud máte kávu správně uskladněnou, nestane, že by se Vám zkazila. Doporučujeme však kávu spotřebovat zhruba do měsíce od upražení, kdy si zachovává tu nejlepší chuť a aroma.

Nekupujte kávu, která na sobě nemá uvedený datum pražení. Taková káva může někde ve skladu ležet i několik let. Datum pražení by na obalu vždy mělo být uvedeno, jedná se o základní znak kvality. U nás kávy pražíme několikrát do týdně a za její čerstvost osobně ručíme. Nenabízíme 30 druhů káv, protože je jasné, že některé kávy bychom pražili třeba jednou za měsíc nebo dva. Volíme raději méně druhů kávy, ale kvalitní a vždy čerstvě upraženou.   



Mr Coffee Foto 2018 196


SHRNUTÍ - JAK SPRÁVNĚ SKLADOVAT KÁVU? 


  • Kávu kupujte zrnkovou a melte těsně před přípravou 
  • Ideální je sáček s jednocestným ventilem 
  • Dózy bez přístupu vzduchu a světla 
  • Zamezte přístupu vlhkosti a pachů 
  • Kávu kupujte raději v menším množství a častěji 

zpět nahoru