KÁVA A MALAWI

Malawi patří mezi nejmenší kávové producenty na světě, ročně vyprodukuje jen kolem 20 000 pytlů kávy a většina skončí v zahraničí. Zajímavostí je, že velké zastoupení zde mají odrůdy kávovníku Geisha a Catimor. 

Malawi 250 G

Poprvé v naší nabídce představujeme arabicu z Malawi a rozhodně je na co se těšit. Překvapí vás velmi svěží chuť s jiskrnou aciditou a nádechem červeného rybízu. Káva má středně silné tělo s mírnou chutí čokolády a klidný, lehce kořenitý závěr. Sable Farms tvoří dvě kávové plantáže na severu a jihu Malawi, jedná se o největšího kávového producenta v Burundi.  Dá se říct, že tato korporace skutečně vytvořila příklad pro další pěstitele kávy a to i v celosvětovém měřítku.


Kávová fakta - Malawi


  • 43. největší kávový producent na světě 
  • Pěstuje se hlavně arabica 
  • Největší zastoupení mají odrůdy Geisha, Catimor a Agaro
  • Hlavní oblasti pěstování kávy:  Phoka Hills, Misuku Hills, Nkgata Bay Highlands
  • Sklizeň probíhá v období od června do října
  • Hlavní způsob zpracování: mokrá metoda 
  • Největší problémy: chabá infrastruktura, kávovníky s nízkou odolností proti chorobám, malá podpora farmářů 
  • Kávu zde pěstuje asi 500 000 farmářů na malých rodinných farmách
Chuťový profil

Delikátní, jemné kávy s vyváženou aciditou a jasnou, přímočarou chutí. Mohou se blížit kávám z Etiopie. Středně silné, vybalancované, s květinovými tóny. 


Malawi Kava

Malawi patří mezi nejchudší země na světě, velkou část příjmu pro tuto malou zemi tvoří zemědělství, pěstuje se zde čaj, tabák, cukrová třtina a káva. 

Kávu do Malawi přivezli Britové v roce 1891, zastoupení zde mají především arabiky odrůd Geisha, Catimor, Agaro a Mundo. Tyto spíše speciální odrůdy nyní přitahují trh s výběrovou kávou. Ve vyšších nadmořských výškách získává zrno příjemnou aciditu, v některých případech se káva může blížit etiopským konkurentům. 

Káva se pěstuje především na malých, rodinných farmách. Raritou je, že kávovníky často rostou na terasách, aby zabraňovaly erozi půdy a pomáhaly zadržovat vodu. Valná většina vypěstované kávy skončí v zahraničí, mezi hlavní odběratele patří Nizozemsko, Německo, USA a Kanada. Káva se vyváží především z přístavů v sousedním Mosambiku. 

Malawi Kavova Farma

zpět nahoru