Kávovník – odkud se bere káva
Základní informace o kávovníku
Často se setkáváme s otázkou, co to káva vůbec je a odkud se bere. Spoustu lidí poté překvapí naše odpověď – káva je ovoce!
Ano, káva pochází z kávovníku, což je ovocná dřevina, která se pěstuje po celém tropickém a subtropickém pásmu okolo rovníku. Tuto zázračnou rostlinu najdeme asi v 70-ti zemích světa a proto se o jednotlivých regionech více rozepíšeme v dalších článcích.
Kávovník se může řadit mezi keře i stromy, jelikož může dosahovat výšky i 10 metrů. Z praktických důvodů ale takto vysoké rostliny na plantážích nevídáme. Kávovník se pěstuje ve vyšších nadmořských výškách od 1 000 m n. m. do 2 000 m n. m., má rád stabilní podnebí s průměrnou teplotou nad 17 °C a dostatkem dešťových srážek. Této rostlině příliš nesvědčí přímé, prudké slunce, proto se často vysazuje ve stínu vyšších stromů nebo třeba banánovníků a kukuřice.
Kávovník má dle pověsti svůj původ v Etiopii, konkrétně v oblasti Kaffa. Místní pastevec si všiml, že jeho kozy po požití bobulí z určitého keře, skotačí více než obvykle. Zmínil se o tom opatovi z místního kláštera, který bobule zkusil povařit. Následnými pokusy a omyly se dostaly až k jednoduchému pražení a prvnímu kávovému nápoji. Díky návykové chuti byla už jen otázka času, kdy se tato rostlina rozšíří do celého světa.
Rostlina kávovníku po výsadbě začne plodit po 3-4 letech. Několikrát do roka kvete drobnými, bílými květy, které se změní v kávové třešně. Kávová třešeň postupně mění barvu ze zelené na červenou (ideální pro sběr) až po nachově fialovou. U některých odrůd kávovníku je zralá třešeň žluté nebo oranžové barvy. Kávová třešeň obsahuje dvě zrnka kávy, která jsou obalena tenkou stříbřitou blankou (integument). Další obal tvoří pergamenová vrstva (endokarp), dále dužina (mesokarp) a slupka (exokarp).
Mezi hlavní druhy kávovníku, které se pěstují ve velkém patří arabika a robusta.
O rozdílech mezi nimi si povíme něco v dalším příspěvku.
Tak zase příště nad šálkem dobré kávy 😊