KÁVA A MEXIKO
V Mexiku se pěstuje široké spektrum káv s bohatou nabídkou chutí. První zmínky o kávové plantáži z oblasti Veracruz pochází již z roku 1790. Větší rozvoj kávového průmyslu ale zaznamenáváme až s příchodem 20. století.
V Mexiku nehledáme kávy, které vynikají ovocnou chutí a výraznou aciditou. Do Mexika si tzv. jezdíme na kávu odpočinout. Většina kávy se zde přirozeně pěstuje organicky, bez zbytečné chemie a na malých, rodinných farmách s dlouhou tradicí.
Mexiko Chiapas je typický zástupce z této země. Tmavěji pražená arabika se středně silným tělem, plnou chutí s tóny kakaa a čokolády. Výborně se hodí do kávovaru a je fantastická do káv s mlékem. Je to opravdu taková odpočinková káva, která vás po ránu dobře naladí a beze studu ji můžete nachystat každé (i té kávově fanatické) návštěvě. Také ji často doporučujeme jako vhodný kávový dárek.
Kávová fakta - Mexiko
- 8. největší kávový producent na světě
- Pěstuje se z 90 % arabika, z 10 % robusta
- Hlavní oblasti pěstování kávy: Chiapas, Oaxaca, Puebla, Veracruz
- Sklizeň probíhá v období od listopadu do března
- Většina kávy se zpracovává mokrou metodou
- Mezi nejčastější zástupce odrůd kávovníku patří Bourbon, Typica a Caturra
- Káva se běžně pěstuje na malých rodinných farmách
- Káva je často certifikovaná jako Fair Trade a organická
- Problémy farmářů: nízké výnosy, omezená technická a finanční pomoc, špatná infrastruktura
Chuťový profil
Pěstuje se rozmanitá škála káv, často zde najdeme vybalancované kávy s čokoládovými a kakaovými tóny, středně silným tělem a mírnou aciditou.
Oblasti pěstování kávy jsou soustředěny na jihu země, hlavní a nejznámější oblastí zůstává Chiapas. Valná většina vypěstované kávy se vyváží do USA.
V roce 1973 vláda vytvořila Mexican Coffee Institute (INMENCAFE), jejíž úkolem bylo poskytovat technickou a finanční pomoc farmářům a kávovým producentům a spolupracovat s International Coffee Agreement, tak aby Mexiko splňovalo dohodnuté kvóty vyprodukované zelené kávy. Tyto investice do kávového průmyslu se odrazily v rychlém růstu jak v produkci tak v oblastech, kde se káva pěstovala. V některých regionech produkce kávy vzrostla o 900 %!
Nicméně od 1980 přestala mexická vláda podporovat kávový průmysl a v roce 1989 se INMENCAFE definitivně rozpadl. To se společně s cenovou krizí, která ovládla kávový trh v roce 1989, negativně promítlo do kvality pěstované kávy. Většina farmářů nezvládla financovat upadající příjmy, přestali používat hnojiva a ochrany proti škůdcům, farmy neodplevelovali a obecně se hospodaření nevěnovali. V některých případech prostě přestali hospodařit a šli se věnovat jiným činnostem.
Po překlenutí té nejhorší krize se někteří producenti rozhodli využít mezery na trhu a začali formovat zemědělská družstva, která převzala mnoho zodpovědností INMENCAFE. A to včetně kolektivních nákupů a správy mycích stanic, technické podpory, politického lobování a poslední dobou dokonce i přímého kontaktu mezi producentem a kupcem. V Mexiku se nyní snaží podporovat pěstování kávy vyšší kvality.