NEJČASTĚJŠÍ CHYBY U PŘÍRAVY ESPRESSA 


Projděte si s námi pár bodů, které mohou Vaši přípravu kávy pozdvihnout o úroveň výš. Jedná se úplné základy, na které je dobré nezapomínat. Ponecháme stranou volbu kávovaru a budeme pracovat s tím, co doma máte. 


NA CO SE DNES ZAMĚŘÍME 


  • ŠPATNÝ POMĚR VODY, KÁVY A ČASU 
  • HRUBOST MLETÍ 
  • VOLBA KÁVY 
  • PÉČE O KÁVOVAR 
  • TAMPOVÁNÍ/PĚCHOVÁNÍ 


POMĚR VODY, KÁVY A ČASU 

  • Kouzelná formule: 8 g kávy, 25 ml výsledného espressa, 25 vteřin 

Mr Coffee 02 19 099

A co tedy znamená? 

Na jedno espresso doporučujeme použít 8-9 g čerstvě mleté kávy, na dvojité tedy 16-17 g. U gramáže nedoporučujeme šetřit, výsledná chuť nebude stát za to. 

Z 8 g kávy bychom měli dostat cca 25 ml výsledného espressa (po vytečení z kávovaru). V pořádku je rozmezí 20 - 30 ml. Není v pořádku, pokud vám espresso teče do objemu třeba 100 ml nebo i více. Při takovém objemu se z kávy extrahuje i vše nedobré, co v kávě cítit nechceme a na konci už Vám do šálku poteče jen hrušková voda. Doporučujeme zmenšit objem a pokud je potřeba, kávu si zředit čistou horkou vodou. Uvidíte ten chuťový rozdíl. Zde bohužel neplatí, přidám gramáž, udělám si 200 ml najednou. Opravu ne, to kafe prostě dobré nebude :). 

Důležitou proměnnou v přípravě je čas. Espresso by Vám mělo téct kolem 25 vteřin, opět doma můžeme být benevolentnější a říct si, že vše mezi 20-30 vteřinami je v pořádku. Navíc každé kávě může vyhovovat něco jiného. Tmavěji pražené kávy třeba snesou extrakci (dobu tečení) lehce přes 20 vteřin, světle pražené kávy mohou chutnat lépe při delší extrakci kolem 28 vteřin. Je potřeba vyzkoušet a zjistit, co Vám vyhovuje. Délku extrakce ovlivňuje nejen množství kávy, ale především hrubost mletí. 

V dnešní době domácích automatických kávovarů nemusí být úplně snadné jednotlivé parametry ovlivnit. Na druhou strany automaty jsou dnes poměrně sofistikované a aspoň do určité míry si s nastavením můžeme pohrát. Zkuste vzít návod a mrněte, co Váš kávovar vlastně umí. V případě pákových kávovarů jsou možnosti už výrazně vyšší a při dodržení základních pravidel si můžeme doma připravit dobrou kávu. 


HRUBOST MLETÍ 

20230117 125034 05 1

Čerstvě pomletá káva by měla být základem každé přípravy kávy. Káva okamžitě začne oxidovat a velmi rychle ztrácí na kvalitě. Proto vždy doporučujeme pomlít kávu těsně před přípravou. 

Kávu na espresso potřebujeme pomlít o trochu hruběji než na turka, to znamená velmi jemné mletí. Toto je velmi obecné doporučení, každá káva vyžaduje trochu jinou hrubost. V kavárně kávy na mlýncích střídáme zhruba každé dva dny a pokaždé, když dáváme novou kávu, musíme hrubost mletí upravit. Během dne pak kávy neustále hlídáme, aby byla extrakce v pořádku. 

  • Pokud káva protéká příliš rychle (extrakce pod 20 vteřin), musíme kávu pomlít jemněji.
  • Pokud káva protéká příliš pomalu (extrakce přes 30 vteřin), nebo za začátku jen prokapává, musíme si upravit na hrubější mletí.

Pokud káva neprotéká, tak jak si představujeme, upravíme hrubost mletí, vyzkoušíme dobu extrakce a případně dále upravíme, podle toho, jak espresso vypadá. 


JAKOU SI VYBRAT KÁVU? 

Na tak jednoduchou otázku bohužel není snadná odpověď. Vždy se řiďte svou vlastní chutí. Nelze jednoznačně říci, že tmavě pražené kávy jsou vhodné do kávovaru a světle pražené kávy jsou skvělé na filtry a alternativní přípravy. Pokud preferujete ovocnou, svěží chuť s výraznější aciditou, nebojte se světle pražené vyzkoušet i v kávovaru. Pokud naopak preferujete kávy hořké, čokoládové, oříškové, vyhledejte tmavěji pražené kávy. 

Super volbou jsou pak středně pražené kávy. Tyto kávy mají středně silné tělo s lehkou hořkostí, jemnou aciditou, jsou chuťově bohaté a rozmanité. 



Obecně však lidé do kávovarů upřednostňují tmavě pražené kávy. V naší nabídce hledejte kávy s ikonkou kávovaru. Tyto kávy se vyznačují silnými tělem (budou výraznější i v kávách s mlékem), minimální kyselostí a najdeme v nich oříškové, kakaové, čokoládové a sladké tóny. Mezi tyto kávy se také řadí espresso směsi. U nás najdete dvě směsi 100% arabic, určené přímo do kávovaru. 

Skvělou variantou, kde můžete opravdu ochutnat rozmanitost káv, je naše degustační sada, kde najdete průřez naší nabídkou. 

Vyzkoušejte také: 

Vyhněte se velmi tmavým zrnům s lesklým, olejnatým povrchem. Tato káva je spálená, aby se přebila její nekvalitní chuť. Kromě nepříjemné hořkosti v nich nic jiného nenajdete. Bohužel toto se týká většiny komoditních káv. 

Na sáčku byste se měli dočíst odkud Vaše káva pochází (minimálně zemi, lépe však i oblast, region či přímo konkrétní farmu). Stejně tak bystě měli vědět, kdy byla Vaše káva upražena. Po upražení musí káva zhruba týden odstát.


PÉČE O KÁVOVAR 

Jedna z nejvíce zanedbávaných a podceňovaných oblastí v přípravě kávy. Chápeme, že úklid a údržba kávovaru asi nikoho příliš nebaví, bohužel se mu však nevyhneme, pokud chceme pít dobrou kávu. Pravidelné čištění, odvápňování, péče o trysku, která se velmi snadno zanáší mlékem,... To vše k tomu patří a není radno péči zanedbávat. Prodloužíte tak život svému kávovaru a věřte, že pokud kávovar vyčistíte jednou za rok, dobrá káva z něj nevyteče, ani když budete mít nejkvalitnější zrnka. 

Automatické kávovary jsou dnes vybaveny často vybaveny samočistící funkcí, i tak je ale dobré jednou za čas rozebrat vše, co jde a důkladně vyčistit. 
U pákového kávovaru je velmi důležité čistit samotné páky (ideálně po každém použití-káva se časem začne usazovat na dno pod sítkem a následné čištění je pak utrpení). Také hlava páky zasluhuje pozornost, potřebuje jednou za čas rozšroubovat a důkladně vyčistit. 


SKVĚLÝ POMOCNÍK PRO DŮKLADNÝ ÚKLID KÁVOVARU:


TAMPOVÁNÍ/PĚCHOVÁNÍ 

Mr Coffee 02 19 101

Pěchování kávy se samozřejmě týká jen pákových kávovarů. Zopakujme si pár základních tipů:

  • Tamper musí přesně sednout do sítka. 
  • Tampování musí být vždy prováděno stejným tlakem. Pokud jednou zatlačíme více a jindy méně, extrakce bude pokaždé jiná. 
  • Káva musí být pěchována rovnoměrně, po stlačení zkontrolujeme, že je vše v dokonalé rovině. 
  • Tamper by měl být dokonale čistý.

Čím více kávu upěchujeme, tím déle bude voda protékat srkze kávu = extrakce bude pomalejší. 
Čím méně na kávu zatlačíme, tím bude extrakce rychlejší. 

Tampování by vždy mělo být prováděno stejným tlakem. První se soustředíme na správnou gramáž kávy u každého espressa. Poté doladíme správnou hrubost mletí. Tampujeme vždy stejným způsobem a upravujeme vždy jen jednu proměnnou (gramáž, hrubost mletí), dokud nám espresso neteče správně. 

Správně připravené espresso se Vám odvděčí dokonalou, vyváženou chutí, bohatou kremou a stane se základním stavebním kamenem všech dalších kávových nápojů.


zpět nahoru