Archiv

ETHIOPIA

Biftu Gudina
100% ARABICA
 Ethiopia Biftu Gudina  Světle pražená káva Vypěstováno v nadmořské výšce 1800 m. n. m. Zpracováno promytou metodou

100% výběrová arabica z Etiopie, vhodná na alternativní přípravy. V šálku ucítíte sladký karamel, vyváženou aciditu a přímočaré ovocné tóny. Kávu pražíme ve světlém profilu, tak aby se co nejvíce zachovala její charakteristická chuť. 

MR. COFFEE - Ethiopia Biftu Gudina

Dozvědět se více o kávě ETHIOPIA Biftu Gudina

Máme pro vás další Etiopii, opět z nové oblasti a určitě je na co se těšit. Kávy z Etiopie se obecně vyznačují velmi vysokou kvalitou, což nám dovoluje zkoušet různé arabiky z jednotlivých regionů a od různých farmářů. Ještě se nám nestalo, že bychom narazili na plantážní kávu, která by nám nevyhovovala. Je fantastické, jaké rozdíly mezi jednotlivým zrnem jsou, přestože se často pěstují třeba na vedlejším kopci. 
Tentokrát jsme si pro Vás nachystali Etiopii Biftu Gudine. Ve volném překladu to znamená "ve znamení vývoje", což přesně vystihuje původ této kávy. V chuti této kávy je cítit sladké, tropické ovoce, vzpomeňte si třeba na papáju. Acidita vás provázet celým šálkem kávy, ale je hezky vyvážená a ne příliš agresivní. Tělo kávy je poněkud silnější než bývá u Etiopií zvykem a dojezd je příjemně hladký. 

Pro tuto kávu vyzkoušejte některou alternativní přípravu:

Sdružení Biftu Gudina bylo založeno v roce 2011 jako výsledek spolupráce s Technoserve Initiative v oblasti Jimma. Region je nechvalně proslulý pěstováním kávy nevalné kvality zpracované suchou metodou. Tato káva se prodává za nízkou cenu jak na domácím trhu tak do zahraničí.
K velké změně došlo v roce 2011, kdy se místní producenti spojili a s pomocí Technoserve nakoupili vybavení pro zpracování kávy mokrou metodou. Vyšší kvalita kávy spojená s tímto zpracováním umožnila farmářům prodávat kávy za výrazně vyšší cenu. Část z těchto zisků je použita na další rozvoj zpracovatelské stanice. Například se již podařilo zakoupit druhý stroj na oddělení dužiny od zelených zrn, což výrazně zvýšilo efektivitu práce. Bude velmi zajímavé sledovat další rozvoj této stanice a rádi v budoucnu opět vyzkoušíme zrno z této oblasti. 


Káva se zpracovává mokrou metodou, která má v Etiopii bohatou a dlouhodobou tradici. První roztřídění posbíraných kávových třešní probíhá vizuální kontrolou a namáčením třešní (třešně s defekty zůstanou plavat na povrchu vody). Následně se pomocí mechanického stroje odstraní slupka a část dužiny a třešně se ve vodě nechají fermentovat. Poté se ze zrn uvolní zbylá dužina a v mycích kanálech se kávová zrnka důkladně očistí. Nyní přichází na řadu rozdělení zrnek podle hustoty. Ta nejkvalitnější zrna se nechají dále namáčet ve vodě, zatímco zbylá nekvalitní zrna jsou odstraněna. Během sušení se zrna pravidelně kontrolují a obracejí, aby se předešlo plesnivění a zajistilo se rovnoměrné sušení. 


zpět nahoru